2023. május 19., péntek

Tápiógyörgye

 2023. május 1.

Tápiógyörgye

Györgyey-kastély


2023 májusában látogattam el Tápiógyörgyére, hogy megnézzem a Györgyey-kastélyt. A Györgyey-család Morvaországból származott, eredeti nevük Tafler volt, új családnevüket 1865 után vették fel, arról a faluról, amelybe befektetéseik révén kerültek. A zsidó származású család vagyonát a Kassa-Oderbergi vasútvonal építéséből szerezte, majd óriási földterületeket vásároltak, ahol cukorrépát, napraforgót, szőlőt termesztettek. A különböző birtoktesteket gazdasági vasút (az úgynevezett "Kutyavasút") kötötte össze, amely aztán a Budapest-Újszász-Szolnok fővonalhoz csatlakozott. Itteni birtokukon már a 18. században állt egy kúria, (amelyet még a Bencsik-család építtetett), ennek helyén emelték 1890-ben az eklektikus, látványos rezidenciát. Tervezője Toronyi Fellner Sándor építész volt, aki Garnier-nak is segédkezett a párizsi Operaház tervezésénél. Az "U" alakú kastély eklektikus stílusú, falai rendkívül díszesek. A főhomlokzat közepén a kocsialáhajtót oszlopok tartják. A kastélyban ma szociális otthon működik.
A kastély (vagyis a szociális otthon) kapujánál egy nagyon kedves portás fogadott, aki mesélt az itt létesült téglagyárról, a családról, a kastély építéséről, mondtam is neki, hogy estig elhallgatnám, de sajnos nemsokára indul a vonatom, ezért csak gyorsan körbejártam az épületet, megcsodáltam a szobrokat a kastélyparkban, kimentem a tó partjára, és már siettem is vissza az állomásra.

A kastély kapuja



Főhomlokzat



Kastélypark


A kastély nyugati homlokzata a tó felől


Kastélypark tóval



A kastély nyugati homlokzata



Kastélypark







2023. május 16., kedd

Újszász Új kastély

 2023. május 1. 

Újszász

Orczy-kastély


2023. május 1-én Újszászon jártam, hogy megnézzem a két Orczy-kastélyt. Az elsőt az 1830-as években emelték (leírás róla itt), majd alig 50 év múlva, 1880-as évek elején újabb, az elsőnél sokkal nagyobb, kétemeletes, "U" alaprajzú, historizáló stílusú kastélyt építettek a Szarvas-ér és Szarvashalom közötti erdős területen. Az erdő ősfáit belekomponálták a kastély körül létrehozott parkba. A monumentális épület földszintjén és első emeletén nagyméretű ablakok nyílnak, a homlokzat közepén lévő timpanonban egykor az Orczy-család címere volt látható. Az óriási kastély fenntartása sokba került, ezért az örökösök az 1930-as években eladták azt az Isteni Megváltó Leányai apácarendnek, ma pedig pszichiátriai és szenvedélybetegeket ápolnak itt. 
Szerencsére itt is engedélyt kaptam a portán, hogy készítsek néhány felvételt, persze a szokásos feltételekkel. Először az ősfás parkon át vezetett az út, a bejárattól a kastély aránylag távol áll, így jó, hogy be tudtam jönni, mert a kerítésen kívülről semmit sem láttam volna. Így viszont hamarosan feltűnt a fák között a kastély kétszínű (az alsó szint vakolata sötétebb színű), impozáns épülete. Körbefényképeztem minden oldalról, aztán visszasétáltam a portára és kijelentkeztem.

Az otthon bejárata

Kastélypark


A fák mögött a kastély

Főhomlokzat




Orczy-kastély

Szökőkút a főbejárattal szemben












Újszász Régi kastély

 2023. május 1. 

Újszász

Orczy-kastély


2023. május 1-én Újszászra látogattam, hogy megnézzem a két Orczy-kastélyt. Az első (vagy régi) kastélyt 1830-ban emelte a család, amely az 1720-években lett terület birtokosa. Mivel a pesti birtokukat (a mai Orczy-kertet) a kincstár megvásárolta, új otthonra volt szükségük, ekkor emeltették az egyemeletes, téglalap alakú, klasszicista stílusú épületet a Zagyva folyó közelében. Az első és hátsó homlokzat középső részein hat-hat dór oszlop által tartott teraszt alakítottak ki. A kastély mellett üvegház is épült, ide helyezték el a pesti üvegházból (amely korában az ország legnagyobbja volt) a növényeket. A kastély körül angol tájképi stílusú kastélyparkot alakítottak ki. A kastélyt (az új kastély felépítése után eladták a Dessewffy-családnak, jelenleg idősek otthona működik benne, így nem látogatható. 
A portán engedélyt kaptam, hogy néhány képet készítsek, persze vigyáztam, hogy az otthon lakói ne szerepeljenek a képen. A kastélyt nemrég kívülről szépen restaurálták, gyönyörű, világos színű a vakolat és megőrizték az angolpark fáit is. 

Az otthon bejárata



Parkrészlet


A kastély főbejárata





A kastély a park felől

Angolpark

A hátsó homlokzat terasza





Az Orczy-család címere a kastély falán

A homlokzat részlete






Szászberek

 2023. május 1. 

Szászberek

Kohner-kastély



2023. május 1-én látogattam meg a szászbereki Kohner-Kastélyt. A kastélyban ma iskola működik, így csak kívülről tudtam megnézni, de az utcáról is látszott a jellegzetes, téglával kirakott homlokzat. 
A Kohner-család Lipcséből érkezett Magyarországra az 1830-as évek végén. Eredetileg toll- és terménykereskedelemmel foglalkoztak, majd cégalapítással (korabeli elnevezéssel gründolással) a leggazdagabb zsidó családok közé emelkedtek. 1878-ban vásárolták meg a szászbereki birtokot az Orczy-családtól, ahol állattenyésztéssel foglalkoztak, mintagazdaságot teremtettek. A család a 1930-as években jelentős műgyűjteménnyel és egy fővárosi palotával is rendelkezett, nemesi címüket üzletemberi és mecénási szerepvállalásuknak is köszönhetik. Az 1901-ben építették fel a szecessziós stílusú kastélyt, amely eredetileg emeletes, tornyos volt (ezeket a 2. világháborúban elveszítette), homlokzatát klinkertéglából kirakott elemek, és egy dór jellegű oszlopokon nyugvó, félköríves tornác díszíti. Az épületet 2000-ben felújították, 2012 óta a Szászbereki Kolping Katolikus Iskola működik a falai között. 

A kastély oldalszárnya a parkkal

Kohner-kastély






Ozora

 Scolari-kastély Ozora 2024. október 31. 2024 októberében Zamárdiban töltöttük az őszi szünetet, ekkor látogattunk el Ozorára, a Scolari-kas...